Warsztat Terapii Zajęciowej
Co robimy na Warsztacie?
W ramach prowadzonej terapii Uczestnicy Wasztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie w asyście Terapeutów m.in. tworzą piękne rękodzieła, kartki okolicznościowe, wykonują drewniane ozdoby, gotują, a także pięknie nakrywają do stołu. Dla naszych Uczestników Warsztat jest miejscem codziennej rehabilitacji i doskonalenia czynności dnia codziennego. Zaplanowana indywidualnie terapia pozwala im realizować się i nabywać nowe umijętności.
Warsztat Terapii Zajęciowej wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Chorych
„Nadzieja” oraz pracownikami ufundowali paczki z okazji Mikołajek i Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
W każdej paczce znalazły się słodkości i poduszka z imieniem Uczestnika.
Z racji panującej obecnie pandemii pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej dostarczyli paczki Uczestnikom do domu zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności.
Uczestnicy nie kryli zachwytu i radości z paczek, a pracownicy wzruszenia.
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Nadzieja w Namysłowie złożyło wniosek o powierzenie grantu w ramach projektu grantowego „ Bezpieczne WTZ i rehabilitacja społeczno -zawodowa osób z niepełnosprawnościami” do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wniosek został zaakceptowany. W dniu 20.10.2020r została podpisana umowa pomiędzy Stowarzyszeniem Przyjaciół Chorych Nadzieja w Namysłowie, a Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wigilijne spotkanie w Warsztacie Terapii Zajęciowej
Okres przedświąteczny to czas spotkań bliskich sobie osób. Takie spotkanie odbyło się 19.12.2019 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Namysłowie.
W spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście m.in. Starosta Namysłowski Konrad Gęsiarz, Wicestarosta Tomasz Wiciak, Sekretarz Powiatu Alina Białas, Wiceburmistrz Namysłowa Krzysztof Mucha, Sekretarz Gminy Namysłów Katarzyna Kuśmierczyk, Dyrektor DPS "Promyk" Renata Żywina, Zastępca Dyrektora PUP Iwona Kaminśka, Dyrektor PCPR Ryszard Kalis, Zastępca Dyrektora PCPR Joanna Ostrowska oraz Przyjaciele Placówki.
Uroczystość rozpoczęło krótkie przywitanie gości przez Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Marię Karaban oraz Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych "Nadzieja" Tadeusza Kuźbik. Następnie po wspólnym podzieleniu się opłatkiem można było skosztować wigilijnych potraw przyszykowanych przez Społeczność Warsztatu oraz słodkości przygotowanych przez Rodziców.
Uczestnik WTZ laureatem TalentoManii 2019 w Miliczu
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie laureatami XII Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnością
23 października w Szkole Podstawowej Nr 3 w Brzegu odbył się XII Festiwal Piosenki Osób z Niepełnosprawnością "Jesteśmy Tu". Wydarzenie organizowane było przez Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Brzegu.
W tegorocznej edycji tematyką festiwalu była muzyka Polskie Disco Polo. Po raz 12 w festiwalu udział wzięli Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie, którzy w kategorii Duety WTZ zajęli 3 miejsce. Kasia z Justyną zaśpiewały piosenkę zespołu Piękni i Młodzi "Chciałabym z Tobą spać". W festiwalu Warsztat Terapii Zajęciowej w Namysłowie reprezentował także zespół "Wyrywni" w składzie Błażej, Piotrek, Ela, Magda, Kasia i Justyna, którzy wykonali utwór "Ona tańczy dla mnie" zespołu Weekend. W kategorii solista Warsztat reprezentował Piotr, który wykonał piosenkę Andre "Ale ale Aleksandra".
Gościem specjalnym festiwalu był Adam Asanov- lider zespołu "PIERSI" i twórca przeboju "Bałkanica". Reportaż o festiwalu, w którym można obejrzeć i wysłuchać m.in. występów Uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie oraz wywiadu z Kierownik WTZ Marią Karaban dostępny jest na stronie internetowej programu Pełnosprawni emitowanego przez TYP 1.
Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej
w Namysłowie
Maria Karaban
Święto Pieczonego Ziemniaka w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Namysłowie
Przepysznym jedzeniem stworzonym na bazie ziemniaka oraz występami artystycznymi Warsztat Terapii Zajęciowej w Namysłowie uczcił 22 października Święto Pieczonego Ziemniaka.
W obchodach tego wydarzenia udział wzięli m.in. Starosta Namysłowski Konrad Gęsiarz, Burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski, Sekretarz Powiatu Alina Białas, Kierownictwo PCPR, Dyrektor DPS "Promyk"w Kamiennej Renata Żywina, Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych "Nadzieja", Rodzice i Opiekunowie Uczestników Warsztatu oraz Społeczność Warsztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie.
Oficjalnego otwarcia "ziemniaczanego spotkania" dokonała Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Maria Karaban, która przywitała zaproszonych gości i przedstawiła krótką historię pojawienia się ziemniaka w Polsce. Następnie zaprosiła zebranych do wysłuchania utworów muzycznych, które zaprezentował warsztatowy zespół "Wyrywni".
Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej
w Namysłowie
Maria Karaban
Festyn zakończył 13. edycję Projektu "Raduj się z Nami"
Warsztaty rękodzieła,pokazy,zawody sportowe, wykłady aniamtorów i wspólna zabawa-to tylko część atrakcji, które czekaly na uczestników 13.edycji Projektu "Raduj się z Nami". Wydarzeniem podsumowującym trzydniowe wzmagania był festyn, który odbył się 12 września na terenie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie.
W festynie uczestniczyło ponad 250 osób, w tym przedstawiciele Władz Powiatowych i Gminnych, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych "Nadzieja", przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek, animatorzy oraz społeczność Warsztatu Terapii Zajeciowej w Namysłowie.
Festyn uświetliły pokazy przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Szkoły Japońskich Sztuk Walki BUSCHI z Namysłowa, aminator muzyczny z Namysłowskiego Ośrodka Kultury oraz Koła Motocyklistów.
Tradycyjnie Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie Maria Karaban i Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych"Nadzieja" Tadeusz Kuźbik wygłosili krótkie przemówienia w których podziękowali wszystkim za tak liczny udział w Projekcie, a nastepnie wręczyli nagrody, puchary,dyplomy i drobne upominki wszystkim osobom oraz aktywnym placówkom zaangażowanym w Projekt "Raduj się z nami".
Przypomnijmy, że tegoroczna odsłona Projektu "Raduj się z nami" rozpoczęła sie 21 maja. Tradycyjnie organizatorami byłi Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych "Nadzieja" i Warsztat Terapii Zajeciowej w Namysłowie. Uczestnicy Projektu "Raduj się z Nami"uczestniczyli w trzech dniach warsztatów – dwóch artystycznych i jednym sportowym.
Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej
w Namysłowie
Maria Karaban
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie na XIX Opolskich Dniach Osób Niepełnosprawnych
W dniach 05.09-06.09. 2019 r. w Opolu odbyły się XIX Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. W trakcie imprezy na zgromadzonych gości czekały koncerty, występy, zabawy, a także darmowe pomiary ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Udział w tegorocznej imprezie mieli również Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie, którzy świetnie sobie poradzili w sportowych zmaganiach- zdobywając medale i puchar.
Dyskoteką przywitali lato!
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie bardzo radośnie i tanecznie przywitali lato. Były tańce w rytmach disco, wybory najlepszych tancerzy i tancerek oraz smaczne jedzenie.
W czasie dyskoteki można było podziwiać rozmaite talenty taneczne i wokalne. Jednym słowem zabawa była fantastyczna.
Sportowe zmagania osób niepełnosprawnych
Uni-hokej, wyścigi rzędów, rzut woreczkiem, nauka prawidłowego oddychania i szkolenie z pierwszej pomocy to tylko niektóre atrakcje z jakich mogli skorzystać uczestnicy III Dnia Projektu "Raduj się z nami" organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych "Nadzieja" i Warsztat Terapii Zajęciowej w Namysłowie.
Trzeci dzień projektu odbył się 4 lipca pod hasłem "Zdrowie, ruch, zabawa", a wsród uczestników znalazły się zaprzyjaźnione Warsztaty Terapii Zajęciowej z Olesna, Wieruszowa, Lewina Brzeskiego, Krapkowic, Starych Siołkowic, Opola oraz Środowiskowe Domy Samopomocy z Osieka, Oleśnicy i Kluczborka. Animatorami spotkania byli przedstawiciele Straży Miejskiej oraz Państwowej Straży Pożarnej w Namysłowie.
Uczą i integrują! Projekt "Raduj się znami" już na półmetku!
"Zrób to sam" pod takim hasłem odbył się 13 czerwca 2019 roku II dzień Projektu "Raduj się z nami"organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych "Nadzieja" i Warsztat Terapii Zajęciowej w Namysłowie.
W ramach prowadzonych tego dnia warsztatów szyto materiałowe ptaszki, które każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą do domu. Nie obyło sie również bez krótkich pogadanek na temat bezpieczeństwa przeciwpozżarowego oraz bezpieczeństwa nad wodą w czasie wakacji, które wygłosili przedstawiciele straży pożarnej i policji.
Przed organizatorami jeszcze dużo wrażeń i spotkań bo już w lipcu III dzień Projektu, na którym zaprzyjaźnione Warsztaty Terpii Zajęciowej i Środowiskowe Domy Samopomocy będą ze soba rywalizować w sportowych konkurencjach, a we wrześniu wielki festyn podsumowujący całe przedsięwzięcie.
Projekt "Raduj się z nami"od kuchni czyli jak wygląda cała impreza od kulis
Projekt "Raduj się z nami"od 13 lat jest flagową imprezą Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych "Nadzieja" i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie. To wydarzenie integrujące ze sobą osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi w różnym wieku i o różnych umiejętnościach."Raduj się z nami" to trzy dni warsztatów plus festyn podsumowujący całe przedsięwzięcie. Jak wygląda Projekt od kulis? Jakie przygotowania towarzyszą przy organizacji imprezy? Zobaczcie 13. edycje Projektu "Raduj się z nami" od kulis, a dokładniej II dzień imprezy pod hasłem "Zrób to sam".
Uczestnicy przygotowują stoły na przybycie zaproszonych gości i uczestników projektu.
Coś na ząb zawsze popularne przy takich imprezach
Wystartował projekt "Raduj się z nami"
Integracyjne spotkania, promocja zdrowego stylu życia i dużo dobrej zabawy tak w skrócie określić można Projekt "Raduj się z nami", który po raz 13 organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych "Nadzieja"i Warsztat Terapii Zajęciowej w Namysłowie. Tegoroczną edycję zainaugurowano 21 maja warsztatami pod hasłem "Pasja i rękodzieło".
"Raduj sie z nami" to trzy dni warsztatów plus festyn, który podsumowuje cały projekt. Każdy dzień odbywa się pod określonym hasłem, a jego dopełnieniem są krótkie pogadanki zaproszonych animatorów np. Pani Leśnik i Pani Fizjoterapeutki. Kolejne dwa dni przebiegać będą pod hasłami "Zrób to sam" i "Zdrowie, ruch i zabawa", a wśród animatorów przedstawiciele m.in. Policji, PSP, Straży Miejskiej i Stowarzyszenia Sportu i Japońskich Sztuk Walki BUSHI.
- Projekt mocno integruje osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi w różnym wieku i o różnych umiejętnościach. Przychodzą do Nas przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, średnich jak i podopieczni Domów Dziecka, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy czy Uczestnicy zaprzyjaźnionych Warsztatow Terapii Zajęciowej. Cieszymy się, że wspólnie możemy przełamywać bariery jednocześnie ucząc się prawidłowego dbania o zdrowie i dobrze bawiąc się. Ten projekt to nasza flagowa impreza, z której jesteśmy bardzo dumni- mówi Maria Karaban Kierownik Warsztatu Terapii Zajeciowej w Namysłowie.
Aktywna działaność Warsztatu Terapii Zajęciowej w Namysłowie
Warsztat Terapii Zajęciowej w Namysłowie działający przy Stowarzyszeniu Chorych i Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja"jest miejscem, w ktorym osoby niepełnosprawne niezdolne do pracy mają szanse rehabilitacji społecznej i zawodowej. Zarówno miejsce jak i zajęcia dostosowane są do potrzeb i możliwości osób o rożnym stopniu niepełnosprawności.
– XII Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych " Kolędujmy Razem" organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Namysłowie
– Konkurs karaoke na piosenkę miłosną z okazji Walentynek
– Wykonywanie wianków wielkanocnych w Bibliotece Publicznej w Namysłowie w ramach zajęć orgaznizowanych przez Zespół Szkół Specjalnych w Namysłowie
– Integracyjny Turniej Pilkarski " Z piłką w sercu" w Miliczu
– Śniadanie wielkanocne na WTZ
– Kurs komputerowy "Komputerowe ABC-nowe kompetencje TIK"( projekt realizowany ze środków Uni Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego)
– Zajęcia integracyjne z dziećmi z Przedszkola nr 5 w Namysłowie (zajęcia ruchowe i mecz piłki nożnej)
– Wyjazd do kina do Wrocławia
– Realizacja kolejnej edycji projektu "Raduj się z Nami"kończącego się festynem
– Grill na zakończenie roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej
– Udział w XVII Opolskich Dniach Osób Niepełnosprawnych w Opolu
– Wyjazd do Krapkowic na IV Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych w Nordic Walking
– Zawody Sportowe w Wieruszowie
– Wyjazd na "Nasz Mundial"-Turniej Piłkarski Osób Niepełnosprawnych w Lewinie Brzeskim
– Dzień Chłopka na WTZ
– Udział w II Festynie Integracyjnym "Dostępny Szlak" w Miliczu
– Konkurs Wiedzy Pożarniczej w Oleśnie
– Wyjazd do Milicza na "Sadzenie drzew w Dolinie Baryczy"
– Święto Pieczonego Ziemniaka
– Uczestnictwo w Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych "Jesteśmy Tu " w Brzegu
– Wyjście na dyskotekę Hallowenową do ŚDS-u w Namysłwie
– Udział w konkursie Masterchef w Jędrzejowie
– Konkurs wiedzy o sporcie w Lewinie Brzeskim
– Andrzejki na WTZ
– Talentomania w Miliczu
– 20-lecie WTZ w Jędrzejowie
– Spotkanie z policjantką odnośnie bezpieczeństwa na drodze
– Wyjazd do Dobrzenia Wilkiego na Mikołajkowe Igrzyska "Bez barier"
– Kiermasz Bożonarodzeniowy w Starostwie Powiatowym w Namysłowie
– Wigilia na WTZ
Wielu naszych Uczestników wyróżniało się także w konkursach i rerezentowało Warsztat w województwie, między innymi jeden z nich w Ogólnopolskim konkursie organizowanym przez PFRON pod tytułem "Niepodległa bez barier - od morza do Tatr", gdzie zajął I miejsce na etapie wojewódzkim w kategorii malarstwo i witraż. Namalował on obraz pod tytułem "Polska-jako myśl Piłsudska: Niepodległa i ludzka". Uczestnik WTZ namalował metodą pikselową. portret przedstawiający Józefa Piłsudskiego
Znaczące sukcesy odnieśliśmy rownież w zawodach sportowych rangi wojewódzkiej, międzywojewódzkiej i międzynarodowej. Nasze osiągnięcia w dziedzinie sportu to między innymi III miejsce w Turnieju Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych "Nasz Mundial" w Lewinie Brzeskim, I miejsce w XIX Turnieju Warcabowym w Namysłowie zdobyte przez naszego Uczestnika, I miejsce w II Turnieju Koszykarskim "Milickie NBA" oraz II miejsce w Miedzynarodowych Mikołajkowych Igrzyskach "Bez barier" w Dobrzeniu Wielkim. Uczestniczylismy również w Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej w Miliczu oraz w Zawodach Sportowych w Wieruszowie, gdzie braliśmy udział w konkurencjach sportowych, a nasz kolejny Uczestnik reprezentował Nas poraz kolejny w III edycji Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego na dystansie 10 km. Zdobył on I miejsce w kategorii osób niepełnosprawnych do 30 roku życia.
Cieszymy się z tego, że są Uczestnicy, którzy kontynują i rozwijają zapoczątkowane w Warsztacie zainteresowania sportowe i biorą udział prywatnie we wszystkich dostępnych im konkursach,gdzie zdobywają szereg medali, dyplomów oraz nagród rzeczowych, a sam udział daje im ogromną satysfakcje. Ponadto Uczestnicy rozwijają również swoje zainteresowania i pasje artystyczne krótko mówiąc zaszczepilismy w nich "bakcyla pielęgnowania swoich pasji".
Jak widać Warsztat daje Uczestnikom mozliwość zdobycia nowych umiejętności, wykazania się swoimi zdolnościami, a także poznania swoich mocnych stron.
PRACOWNIA KRAWIECKO-TKACKA
Zajęcia w pracowni dostosowane są do indywidualnych możliwości podopiecznych. Utrwalane są zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownia nasza jest wyposażona w potrzebny sprzęt, materiały i pomoce. Oprócz typowo praktycznych umiejętności, zajęcia w pracowni kształtują także sprawność manualną, zdolności twórcze, wiarę we własne możliwości. Każda praca wykonana własnoręcznie jest zawsze dumą każdego uczestnika, którzy chętnie o niej mówią i cieszą się gdy ją inni podziwiają.
• Regionalna Impreza Integracyjna "Spotkanie Przyjaciół"- III Ogólnopolski Integracyjny Bieg Uliczny Wieruszów 2018 – I MIEJSCE NASZEGO UCZESTNIKA
• Dzień chłopaka
• „DĘBY ZAMIAST ŚMIECI” W RAMACH PROJEKTU „AKTYWNOŚĆ BEZ BARIER” w Miliczu
• WOJEWÓDZKIEGO INTEGRACYJNEGO KONKURSU WIEDZY "Historia – dzieje polskiego sportu"- ZAJĘLIŚMY III MIEJSCE DRUŻYNOWE
• Śniadanie Wielkanocne
• Wigilia
• Święto Pieczonego Ziemniaka
PRACOWNIA INFORMATYCZNO-POLIGRAFICZNA
W pracowni informatyczno – poligraficznej realizowane są między innymi następujące cele: nauka podstaw obsługi komputera; nauka obsługi różnych programów komputerowych; nauka: pisanie i edytowanie tekstów na komputerze; nauka poruszania się po Internecie ( umiejętność znajdowania i wykorzystywania informacji, wysyłania e- maili); nauka obsługi drukarki, skanera, kserokopiarki; nauka obsługi sprzętów poligraficznych np.: gilotyna, bindownica, laminarka; tworzenie kartek okolicznościowych, zaproszeń, notesów, zakładek; nauka poruszania się po grach komputerowych; nauka gier stolikowych; rozwijanie zainteresowań.
Poza zajęciami w pracowni Uczestnicy przygotowywani są także do udziału w różnych konkursach i imprezach integracyjnych między innymi:
• „XVII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w Opolu” Kiermasz
• II Festyn Integracyjny „ Dostępny Szlak „ w Miliczu
• Święto Pieczonego Ziemniaka
• XI Festiwal Piosenki Osób z Niepełnosprawnością „ Jesteśmy Tu” Polska muzyka lat 80-tych w Brzegu
• Dyskoteka W Środowiskowym Domu Samopomocy w Namysłowie.
PRACOWNIA ARTYSTYCZNO-PLASTYCZNA
W naszej pracowni realizujemy między innymi następujące cele rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zdolności,rozwijanie kształtowanie funkcji poznawczych,kształtowanie i poprawa umiejętności manualnych,przełamywanie bariery nie potrafię, integrowanie grupy poprzez wspólne działanie twórcze,wzmacnianie pomysłowości,pozytywne oddziaływanie na sferę uczuciowo intelektualną,wzmacnianie możliwości ekspresji oraz komunikacji niewerbalnej,zapoznanie z różnorodnością materiałów nauka korzystania z nich,nauka wielu technik plastycznych.
Poza zajęciami w pracowni przygotowuję Uczestników do udziału w różnych konkursach i imprezach integracyjnych między innymi:
• „XVII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w Opolu” Kiermasz
• II Festyn Integracyjny „ Dostępny Szlak „ w Miliczu
• Święto Pieczonego Ziemniaka
• XI Festiwal Piosenki Osób z Niepełnosprawnością „ Jesteśmy Tu” Polska muzyka lat 80-tych w Brzegu
• Dyskoteka w Środowiskowym Domu Samopomocy w Namysłowie
PRACOWNIA KULINARNA
W naszej pracowni realizujemy następujące cele:
nabywanie i dbanie o czystość w pracowni kulinarnej i na jadalni, poznawanie zasad higieny, wyrabianie nawyku zakładania odzieży ochronnej fartucha i czepka, nauka i stosowanie środków czystości, wybór produktów spożywczych do danego posiłku, przygotowywanie prostych posiłków np. zupa, sałatka, nauka dbania o czystość sprzętu kuchennego i urządzeń Rtv i AGD, nauka przygotowywania jadłospisu na cały tydzień, nauka nakrywania do stołu na uroczystości, wykonywanie wstępnej obróbki mycie i obieranie warzyw i owoców, nauka segregacji śmieci, przygotowywanie posiłków na specjalne okazje np. Dzień chłopaka, Wigilia, Śniadanie wielkanocne na WTZ. Ostatnio dziewczyny z WTZ piekły muffinki na Dzień chłopaka.
Poza zajęciami w pracowni przygotowuję Uczestników do udziału w:
• Master Chef WTZ w Jędrzejowie
• Święto Pieczonego Ziemniaka
• Dzień Niepełnosprawnych i Mikołajki
• Wigilia w WTZ
• Śniadanie Wielkanocne w WTZ
PRACOWNIA STOLARSKO-MODELARSKA
W pracowni stolarsko-modelarskiej na Warsztacie Terapii Zajęciowej Uczestnicy uczą się przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie wykonywanych prac oraz uczą się wykonywania ozdób z drewna i zdobywają nowe umiejętności w zakresie obróbki drewna, szlifowania, bejcowania, lakierowania i ozdabiania materiałów drewnianych, poznają narzędzia stolarskie, uczą się wiercenia otworów w ścianach, wbijania gwoździ i innych drobnych prac naprawczych.
Głównym celem pracy w pracowni jest nauczenie Uczestników rozwijania swoich umiejętności, nauka kreatywnego myślenia, nauka wiary w siebie, nauka wyrażania uczuć i emocji dzięki wykonywanej pracy oraz nauka współpracy. Celem zajęć w pracowni jest podnoszenie swojej samooceny. Prace w pracowni służą również nauce cierpliwości, odpowiedzialności, podnoszeniu zaradności i samodzielności życiowej oraz nabywaniu umiejętności przydatnych w życiu codziennym.
W pracowni stolarsko-modelarskiej wykonywane są ozdoby z drewna i sklejki, są to między innymi Aniołki, domki, figury, np. zwierzęta z drewna, tabliczki ozdobne, szkatułki.
Uczestnicy z pracowni biorą także udział w imprezach poza WTZ, np.:
• Festyn podsumowujący projekt "Raduj się z Nami"
• Dzień Chłopaka na WTZ
• Konkurs wiedzy Pożarniczej w Oleśnie
• Święto Pieczonego Ziemniaka
• "Sadzenie Dębów" "drzewa zamiast śmieci" w Miliczu
• Andrzejki na WTZ
REHABILITACJA
W gabinecie rehabilitacji realizujemy różnego rodzaju założenia mające na celu w jak najwyższym stopniu usprawnienie naszych Uczestników. Zajęcia odbywają się codziennie w formie grupowej jak również indywidualnej. Należy nadmienić , że rehabilitacja każdego uczestnika jest zgodna ze zleceniami wydanymi po badaniu przez lekarza rehabilitacji i regularnie przez niego kontrolowana.
CELEM PRACOWNI REHABILITACYJNEJ JEST MIĘDZY INNYMI :
1. Przywrócenie sprawności i wydolności osób w różnym wieku, utraconej lub obniżonej w przebiegi i na skutek różnych chorób
2. Kształtowanie zdolności motorycznych na poziomie optymalnym dla danej osoby.
3. Kształtowanie i podtrzymanie sprawności osób niepełnosprawnych dostosowanych do ich możliwości
4. Uruchomienie rezerw kompensacyjnych w sytuacji zaburzeń czynności danego narządu ruchu
5. Poznanie i przyswojenie nazw określających wykonywane ćwiczenia.
6. Rozwój sprawności manualnych
7. Poznanie możliwości rehabilitacyjnych danego sprzętu
8. Ćwiczenia koordynacjo- ruchowe
9. Kształtowanie umiejętności prawidłowego wykonywania ćwiczeń
10. Osiągniecie maksymalnej sprawnościowi fizycznej
11. Rozwijanie indywidualnych zainteresowań sportowych
12. Nauka prawidłowego korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego
13. Współpraca i funkcjonowanie w grupie
14. Nauka przepisów dotyczących poszczególnych gier zespołowych
15. Nauka obowiązujących w indywidualnych dyscyplinach sportowych
Poza rehabilitacją oraz zajęciami ruchowymi przygotowuję uczestników do spartakiad i zawodów sportowych na które jesteśmy zapraszani, między innymi:
• "Nasz Mundial Turniej Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych" w Lewinie Brzeskim.
• Turniej warcabowy w ŚDS Namysłów
• Nordic Walking w Krapkowicach
• Turniej koszykarski „Milickie NBA”
Co robimy na Warsztacie?